Olasz konyha

Az olasz konyha az egyik legismertebb és számomra talán legkedvesebb a nemzetek konyhái közül. Ki ne ismerné és szeretné a spagettit, a lasagna-t vagy a pizzát?

Az olasz konyha szépsége és népszerűsége szerintem abban rejlik, hogy az olasz fogások elkészítése nem kíván bonyolult konyhatechnikai ismereteket, nem kell profi szakácsnak lennünk, hogy elkészítsük az ételeket, ami viszont fontos, hogy bár egyszerű, de jó minőségű alapanyagokkal dolgozzunk, és akkor a végeredmény is nagyon finom lesz.

Az olasz konyha nagyon változatos, mint a legtöbb nemzet konyhája, hiszen ahány tartomány, annyi íz és jellegzetes étel, míg az északi tartományok a vajjal főzést részesítik inkább előnyben, addig a déliek inkább olíva olajat használnak.

Olasz konyha: Az olasz étkezések

Az éghajlattal magyarázható, hogy a fő étkezés az olaszoknál a vacsora. Főleg nyáron, a nagy melegben a vacsora különösen későn kezdődik. Ilyenkor a vendéglők teraszai késő éjszakáig hangosak.

Reggelire az olaszok nem esznek sokat. Csak egy kis tejeskávét, amihez vaj, jam, kenyér vagy péksütemény, esetleg egy kevés felvágott, sajt kerül az asztalra.

Az ebéd is elég könnyű, kivéve a vasárnapi ebédet, mikor összegyűlik az egész család és hatalmas lakomát csapnak.
A vacsora viszont egy komplett étkezés, vagyis előételt, főételt, desszertet és kávét is felszolgálnak.

olasz konyha

A hétvégi ebéd, ahogy már korábban említettem egy órákig tartó családi összejövetel, ami az aperitivo-val, étvágygerjesztő itallal indul. Ez lehet Campari, Martini, Cinzano, Lucano, Prosecco, stb.

Ezt követi az antipasto, az előétel. Ez lehet hideg vagy meleg, általában sonkával, sajtokkal, péksüteménnyel.

Ezt követi a főétel első fogása, a primo. Ez mindig valamilyen rizotto, leves vagy tészta. Majd ezt követi a secondo, a második fogás, ami valamilyen hús vagy halétel zöldséggel, vagy salátával.

Az ételek régióról régióra változnak, de vidéken többnyire helyi beszerzésű, helyben termesztett alapanyagokból készülnek a fogások, és olyan ételeket jelentenek, amelyeket generációk óta főznek.

A főételt követi a sajt és gyümölcs, majd az édesség, ami olasz fagylalt vagy valamilyen sütemény. Az olasz édességekről a cikk végén bővebben is olvashatsz.

Az étkezést egy espresso-val zárják, amit egy digestivo, egy újabb alkoholos ital követ, ami lehet grappa, olasz törkölypálinka, vagy egy az úgynevezett „kávégyilkos”, az ammazzacaffè, ami tompítja a kávé utóízét, koffeinhatását.

Olasz konyha: Az olasz tészta

Az olaszok étkezésében, mint ahogy tudjuk, nagyon fontos szerepet játszik a tészta. Mi csak néhányat ismerünk, de Olaszországban több mint 50 féle tésztafélét készítenek.

olasz konyha

A hagyományos olasz tésztaételek frissen készülnek, ez aznap gyúrt tésztát jelent, és nem száraz, bolti tésztát.

Hosszú tészták

Az olaszok is, csakúgy mint mi, a levesekbe is használnak tésztákat. Az olasz levesbe leggyakrabban a mi cérnametéltünknél tartalmasabb, de a spagettinél vékonyabb capellini, vagy a fedellini kerül.

Talán a legismertebb olasz hosszútészta a spagetti. A spagetti és a lyukas párja, a makaróni a krémesebb és darabosabb mártásokhoz is passzol, készíthetünk belőle egy pestós spagettit, de akár egy bolognai mártással is tökéletes.

A rusztikusabb, nagyobb darab zöldségeket, húsokat tartalmazó szószokhoz nagyon jól passzol a kosárformára szárított pappardelle.

Apró tészták

Az apró tészták, mint például a csavart fusilli vagy a bordázott külsejű penne, nagyon jól illik a szószos, nem túl darabos mártásokhoz, hiszen ezeken a tésztákon könnyebben megtapad a szósz, mint a hosszú tésztákon.

olasz konyha

A sütőben sült ételekhez (al forno) használt tészták

A sütőben sült ételekhez, mint például a lasagne vagy a cannelloni, külön tésztafajták léteznek. Ezek a tészták vékonyak, jól szívják a nedvességet, így a raguban lévő folyadék elég is ahhoz, hogy a tészta a sütés végére megpuhuljon.

Hogyan főzik az olaszok a tésztát?

Mint ahogy már biztosan hallottál róla, az olasz tészta al dente, fogkemény. Ami azt jelenti, hogy elég puhára főzik ahhoz a tésztát, hogy fel tudja szívni a szószt, de nem főzik túl puhára, úgy mint mi, tehát a tésztának van tartása, harapható.

Az al dente főzésről bővebben itt olvashatsz >>

Milyen tésztát esznek az olaszok?

A mi tojásos tésztáinkkal ellentétben az olasz tésztákat alapvetően durumlisztből és vízből készítik. A durumbúzából készített liszt magas fehérjetartalmú, így tojás nélkül is könnyedén készíthető belőle tészta.

Olasz konyha: A pizza

Ha azt mondjuk olasz konyha, az első, ami mindenkinek beugrik, a pizza. Nem is csoda, hiszen az olasz pizza fogalom. Az alapanyagok minősége itt is, mint minden olasz ételnél, nagyon fontos. Csak a legjobb hozzávalókból lehet igazán finom pizzát készíteni.

Margarita pizza

Ha eddig úgy gondoltad minél több feltét kerül egy pizzára, annál jobb, akkor tévedtél. Elég egy jó mozzarella, egy finom paradicsomszósz és néhány friss bazsalikomlevél.

Ha nem hiszed, látogass el Nápolyba, a Da Michele Pizzeriaba, ahol talán a világ legfinomabb pizzái készülnek, méghozzá kétféle feltéttel. Pizza marinara és Margarita pizza közül választhatunk. A marinara pizzán mindössze paradicsomszósz, fokhagyma és extra szűz olíva olaj van, a margaritán pedig, ezt biztosan sokan tudjátok, paradicsomszósz, mozarella és bazsalikom, mégsem hiányolja róla senki az ananászt vagy a szalámit.

Pizzát sütni otthoni körülmények közt, úgy, hogy az olyan legyen mint az eredeti, nem egyszerű dolog.

Hiszen nagyon kevés embernek pöfög a kertjében egy fatüzeléses kemence.

Viszont van néhány trükk, amit ha betartunk, majdnem teljesen olyan pizzát készíthetünk, mint az olaszok. A tökéletes pizza 7 titkát itt olvashatod >>

Olasz pizza alaprecept >>

Ezen az oldalon megtalálod az összes pizzával kapcsolatos bejegyzést >>

Olasz konyha: Az olasz desszertek

Csakúgy mint az olasz konyhára általában, a desszertekre is az egyszerűség, de az ízek tökéletes kombinációja jellemző. Gondoljunk csak a tiramisura. Van ennél egyszerűbb desszert? Babapiskóta, kávé és mascarpone, mégis tökéletesen passzol ez a három hozzávaló egymáshoz.

Tiramisu

Vagy a panna cotta. Azt is mondhatjuk rá, hogy egy egyszerű tejszínes puding, amiben semmi különleges nincs, mégis a vanília, a tejszín és a gyümölcsöntet isteni hármast alkot.

panna cotta

Legújabb felfedezettem pedig a torta caprese, ami igazából egy mandulás csoki torta. Szuper egyszerű, mégis ha sikerül eltalálni a sütési időt, isteni finom, hiszen a közepe még lágy, rezgős csoki.

A történet szerint az 1920-as években született ez az édesség, amikor Capri egyik cukrásza amerikai gengszterek megrendelésére Al Caponénak készített tortát, de lányos zavarában elrontotta az alapot, és kihagyta belőle a lisztet. Így került az asztalra a torta caprese. Ne tudni valóban így történt-e, minden esetre a lisztérzékenyek örülhetnek, mert ezt a tortát ők is nyugodtan megehetik.

A profiterol is biztosan sokak számára ismerős.

Profiterol

Ez egy töltött fánk, egy égetett tészta golyó. A tölteléke változó lehet, leggyakoribb a tejszínhab, a fagylalt, és a főzött cukrászkrém, előszeretettel locsolják meg csokoládékrémmel vagy karamellel.

A szicíliai cukrászművészet egyik remeke a cassata. Ez egy piskóta alapú torta rengeteg kandírozott gyümölccsel, citrusokkal, színekkel. A klasszikus változatot nagyon gazdagon díszítik, úgy is mondhatjuk, hogy egy giccs ez a torta.

Cassata

A másik ismert szicíliai édesség pedig a cannolo.

Az igazi cannolo egy olajban sült ostyába töltött ricotta krém, amelyet cukorral, kandírozott gyümölcsökkel, csokoládéval ízesítenek.

Cannolo

Egy nagyon különleges kinézetű édesség a sfogliatella. Ez egy tipikus camapniai édesség, amelynek két típusa van, készülhet leveles tésztából vagy omlós tésztából, de minden esetben kagyló alakúra formálják.

A sfogliatella történte:

Sfogliatellát a 18. században sütött először egy apáca az Amalfi-parton található Santa Rosa kolostorban. Megszületése csupán a véletlen műve volt. A legenda szerint egy nap búzadara maradt a monostor konyha asztalán. Az apáca, ahelyett hogy kidobta volna, szárított gyümölcsöt, cukrot és limoncellot gyűjtött töltelék gyanánt. Ezután készített egy „sapka” tésztát, melybe belerakta a tölteléket és forró sütőbe helyezte. A nővérek és a kolostor szomszédsága körében hatalmas sikert aratott. Ebből született meg egy későbbi változtatással a sfogliatella.

Sfogliatella

Egy könnyű édességről van szó, tökéletes választás a reggeli kávéhoz, engem leginkább a kagyló alakú, réteges külseje fogott meg.

Gelato

Ha már az édességekről van szó, akkor muszáj írnom az olasz fagylaltról is, ami világhírű. Olaszországon belül is Bolognát szokták a fagyi fővárosaként emlegetni, ahol a legtöbben készítenek valódi gelatot, óriási választékban a szorbéktól a granitákon (szemcsés textúrájú, enyhén édesített, félig fagyasztott szorbet ) át a tejes fagyikig.

Miben más az olasz gelato, mint a magyar fagyi?

  1. Az olasz gelato zsírtartalma alacsonyabb, mint magyar fagyiké, így könnyebb és egészségesebb is.
  2. Az olasz fagylalt készítése során a keverési sebesség alacsonyabb, mint az itthoni fagylaltok esetében. Az olasz fagylalt így sűrűbb és krémesebb lesz, mivel kevesebb levegő jut a keverékbe.
  3. Gelato

  4. A magyar fagylaltot általában megfagyva tálalják. A gelatot speciális körülmények között, tálaláskor pedig kicsit magasabb hőmérsékletű, mint a hagyományos fagylalt. Ezért krémes és nincsenek benne jégdarabkák.
  5. A gelato szavatossági ideje sokkal rövidebb a hagyományos fagylalténál, ez pedig garancia arra, hogy minden felszolgálásnál friss fagyi kerül a vendégek elé.
  6. Talán a legnagyobb különbség a gelato és a hagyományos fagylalt között a hozzávalók használata: az olasz fagylalt nem tartalmaz tartósítószereket, emulgálószereket, stabilizátort, és ízfokozót.

Ha további részletekre is kíváncsi vagy, akkor a linken egy nagyon érdekes és nagyon részletes összefoglalót olvashatsz az olasz konyháról.

Felhasznált cikkek:
Wikipedia,
Olaszmamma,
szatmar.ro

Szólj hozzá!