A megfelelő diétás étrend és életmód kialakítását segítő tanácsok és módszerek között nehéz megtalálni a számunkra megfelelőt. Egyrészt sokat számít az életkorunk, a testalkatunk, az aktivitásunk, másrészt a munkánk jellege is meghatározza, hogy milyen diétát tudunk vállalni. Tény, hogy manapság tele a padlás a jobbnál jobb eredményeket ígérő, gyors és hatékony módszerekkel, mégis csak tapasztalat útján tudjuk kialakítani a számunkra megfelelő étrendet. Az is fontos, hogy a diéta során hogyan érezzük magunkat, mert a szélsőséges lemondásokkal, testünk sanyargatásával éppen a célunk ellenkezőjét fogjuk elérni. Diétázni azonban lehet ízletes és finom ételekkel is! Nézzük, milyen egyszerű és gyors fogásokat készíthetünk, amik garantáltan nem fogják megterhelni a gyomrunkat!
Mit vegyünk figyelembe a diétás étrend kialakításakor?
Amennyiben szeretnénk egészségesebben étkezni, az első és alapvető szabály, hogy ahányszor csak tehetjük, saját készítésű ételt fogyasszunk. Csak akkor lehetünk biztosak az alapanyagok minőségében és eredetében, ha mi magunk szerezzük be és készítjük el azokat. Ez járhat némi szervezéssel, logisztikával, mivel a munkahelyünkre is vinnünk kell a dobozkáinkat, illetve tervszerűen, előre kell készülnünk már előző nap, hogy mit főzzünk. Ilyenkor jól jönnek az egyszerűen és gyorsan elkészíthető fogások, amelyekhez elég reggel egy kis köretet vagy friss salátát hozzádobni, és már indulhatunk is.
Nézzük meg és alaposan tanulmányozzuk kedvenc ételeinket; vegyük számba, mi az, amiről mindenképpen le kell mondanunk, és mi az, amit könnyedén helyettesíthetünk! Amint új ízeket fedezünk fel, már nem is lesz olyan nehéz néhány alapanyagtól megválni. Bátran kísérletezzünk új ízekkel, korábban nem használt hozzávalókkal, esetleg különlegesebb fűszerekkel is.

Saláták: a variációk végtelen tárháza
Húsokhoz, halakhoz, köretként, de magában is szuper választás a saláta. Legyen akár lollo, jégsaláta, radicchio, rukkola, madársaláta és még sorolhatnánk; egy jó öntettel és némi feltéttel tökéletes saláta készíthető belőlük. A tonhalsaláta vagy a cézár saláta gyorsan elkészíthető, fehérjékben, vitaminokban, ásványi anyagokban gazdag. A saláta alapot gazdagíthatjuk céklával, kecskesajttal, karamellizált körtével és finom, egészséges magvakkal. Nem szükséges csak olívaolajat használni öntetnek, hiszen a kefír és joghurt is remek választás.Bátran ízesíthetjük is, adhatunk hozzá például citromlevet.
Az alapnak használt salátákat kreatívan kombinálhatjuk párolt vagy sült zöldséggel, különféle gyümölcsökkel, almával, mangóval, eperrel, szőlővel.
A tökmag, fenyőmag, napraforgómag, lenmag olyan egészséges magvak, amelyek gazdagon tartalmaznak egészséges zsírokat, és nagy részük magas arányban tartalmaz rostokat vagy fehérjét, valamint különféle vitaminokat. Dióbelet, de akár mákot is szórhatunk a salátára, tényleg csak a képzeletünk szabhat határt a végtelen számú kombinációnak.
Ha már a rizs unalmas, jöhet a bulgur és a kuszkusz!
A diétás monotónia megtörése érdekében a rizst cserélhetjük bulgurra vagy kuszkuszra. A bulgur glikémiás indexe még cukorbetegeknek is megfelelő lehet, éppen ezért diéta során is jól alkalmazható köretnek. A bulgur és a kuszkusz egyaránt jó saláta alapnak is, ráadásul elkészítésük is sokkal gyorsabb, mint a hagyományos rizs főzése. Keverhetjük párolt zöldségekkel, sajtdarabokkal, tehetünk bele tonhalat, csirkemell szeleteket.

Tortilla, mint kenyérhelyettesítő
Ha semmiképpen sem szeretnénk lemondani a kenyérről, akkor válasszuk a tortillát! Ma már teljeskiőrlésű változatok is kaphatók, és gyakorlatilag bármilyen wrap-et készíthetünk belőle. A hagyományos mexikói chilis babhoz is fogyasztható tortilla, de ha klasszikus burritót készítünk, akkor is nagyszerű választás. A chilis bab fehérjében gazdag, tartalmas étel, amelyet nyugodtan fogyaszthatunk diéta során is. A tortillába tekerhetünk BBQ marhát, csirkét, de akár tonhalat is. Ha a húsokat előre elkészítjük, akkor pillanatok alatt összeállítható az ízletes tortilla wrap.

Mi legyen a reggelivel?
Valószínűleg sokak számára a reggeli okozza a legnagyobb fejtörést. A kora reggeli rohanás, kapkodás nem igazán kedvez a nyugodt étkezésnek, de azért lehetőleg erre is szánjunk egy kis időt! Ha diétázunk, akkor pedig lényeges lehet az is, hogy milyen ételekkel kezdjük a napunkat. A görög joghurt müzlivel vagy granolával, áfonyával fehérjében, vitaminokban és antioxidánsokban is gazdag. Tehetünk hozzá chia magot, egy kis mézet, de némi olívaolajat is, amely kifejezetten jót tesz az emésztésnek. A tojás örökzöld reggeli étel, amelyet különféle elkészítési módokkal variálhatunk, illetve fogyaszthatunk hozzá salátát, lazacot. A cottage cheese szintén egy jó kis fehérjeforrás, és nagy előnye, hogy különféleképpen ízesíthetjük. Tehetünk hozzá egy kis lekvárt, mézet, de ehetjük sósan is, friss zöldségekkel.
Ahogy azt cikkünk elején is említettük, ma már egyáltalán nem jár komolyabb lemondással a diétás életmód, hiszen rengeteg alapanyag és elkészítési mód közül választhatunk, hogy valami ízletes és látványos étel kerüljön az asztalunkra!
X