Sertéspörkölt

Food Network receptverseny közönségdíj 300x300 GREY

A sertéspörkölt nem véletlenül a magyar konyha egyik kiemelkedő receptje. Magyar ember egészen biztosan tudja, mi az a sertéspörkölt, és habár ízlések és pofonok különbözőek, talán azt is mondhatom, hogy a többségünk szereti is ezt az ételt.

Ez a sertéspörkölt recept lett 2016-ban a Food Network Receptverseny közönségdíj nyertese, és a szavazók alapján a legméltóbb arra, hogy a magyar konyhát egy külföldinek bemutassa. Köszönöm a szavazatokat – mindenképpen próbáld ki a receptet!

Ha érdekel, miért tartom én a pörköltet – és így a sertéspörköltet is a magyar konyha egyik csodájának, akkor olvasd el a recept alatti részt is! A receptből pedig kiderül, hogy mi a tökéletes sertéspörkölt három titka!

Ezért nagyon nehéz is egy jó sertéspörkölt receptet találni az interneten, hiszen ahány ház annyi szokás. Mindenkinek megvan a maga receptje, vagy legalább az az íz, amit a sertéspörkölttel kapcsolatban megszokott otthon.

Én itt bemutatok egy olyan alap sertéspörkölt receptet, amit akkor is, ha még sosem főzted ezt az ételt, nyugodtan kipróbálhatsz. De ha gyakran készíted, talán akkor is tudok néhány újdonságot mondani – például hogy mitől lesz igazán jó egy pörkölt.

Sertéspörkölt recept

  1. Először készítsd elő a hozzávalókat. Tisztítsd meg és vágd ízlés szerinti méretű kockákra a húst, a sertéspörköltbe általában 2-3 cm-es húskockákat teszünk. Vágd apróra a hagymát. Kockázd fel a paradicsomot és a paprikát.

    A sertéspörkölthöz leginkább a comb vagy a lapocka illik. A lapocka valamivel ízletesebb, de kicsit zsírosabb. A nagyon cupákos, zsíros részeket nyugodtan vágd le a húsról, attól nem lesz finomabb a sertéspörkölt. Akár vegyesen is tehetsz bele húsokat, pl. comb és lapocka. Ezen kívül a sertéspörköltbe jól illik a köröm, a csülök és a farok is, bár ezt általában külön ételként szoktuk főzni, pl. körömpörkölt, csülökpörkölt.

    Ami a zöldségeket illeti, ma már az év minden szakában lehet friss paradicsomot és paprikát kapni. De nyugodtan használhatsz sűrített paradicsomot vagy télire eltett lecsót is, néhány évtizeddel ezelőtt még ezzel ízesítették télen a sertéspörköltet.

  2. Sertés lapocka kockára vágva
    Vágd kockára a húst
  3. Egy nagyobb lábasban hevíts fel 5 evőkanál zsiradékot, és fonnyaszd meg benne a hagymát közepes-magas lángon, amíg aranysárga nem lesz, ez kb. 6-7 perc. Ez a tökéletes sertéspörkölt első titka. Vagyis hogy a hagymát fonnyasztani kell, és nem párolni, ehhez pedig viszonylag magas láng és relatív sok zsiradék szükséges.

    Ami a zsiradékot illeti, természetesen a sertéspörkölt készíthető olajjal is, bár nem hiszem, hogy attól bármennyire is egészségesebb lenne, hogy az amúgy is sok szempontból megkérdőjelezhető finomított olajat használod. Én mindenesetre zsírral javaslom készíteni, így sokkal ízletesebb lesz. Sertészsír is használható, de igazán különleges zamatot ad neki a jó minőségű kacsa- vagy libazsír.

  4. Hagyma megfonnyasztva
    Fonnyaszd meg a hagymát
  5. Amikor a hagyma aranyszínű, húzd le a tűzről, add hozzá a pirospaprikát és keverd el. Ne spórolj a pirospaprikával, sem mennyiségben, sem minőségben. A tökéletes sertéspörkölt második titka éppen az, hogy elég sok és elég jó minőségű pirospaprikát használj.
  6. Hagyma és pirospaprika
    Add hozzá a jó minőségű pirospaprikát
  7. Tedd vissza a lángra, add hozzá a húst és keverd jól el. Folytasd a hús pirításával közepes-magas lángon, időnként megkeverve kb. 6-7 percig, amíg minden oldalán átpirul és levet enged. Ilyenkor még ne adj hozzá plusz folyadékot!
  8. Sertéspörkölt készítése
    Add hozzá a húst és keverd el

    Sertéspörkölt készítése
    Pirítsd a húst pár percig

  9. Add hozzá a kockára vágott paradicsomot, paprikát, sózd és ízesítsd borssal. Keverd át és főzd tovább közepes lángon 5 percig. Időnként keverd meg.
  10. Zöldpaprika, paradicsom a sertéspörköltbe főzve
    Add hozzá a zöldpaprikát és a paradicsommot
  11. Öntsd fel egy kevés vízzel, éppen hogy ellepje. Ez ne legyen több egy dl-nél. Vedd le a lángot takarékra, és főzd tovább félig lefedve.
  12. Sertéspörkölt főzés közben vízzel felöntve
    Öntsd fel egy kevés vízzel
  13. A sertéspörkölt a hústól függően kb. 75-90 perc alatt fő puhára. Mindvégig alacsony lángon, félig lefedve főzd. Nagyjából 15 percenként keverd meg, és nézd meg, hogy elfőtte-e a levét. Ha igen, akkor öntsd föl egy nagyon kevés vízzel. Ez legfeljebb egy fél deci legyen egyszerre, és összesen sem kell több, mint 2,5 decit aláönteni.

    A tökéletes sertéspörkölt harmadik titka éppen a főzésében rejlik. Vagyis hogy a sűrű szószt, amit egy jó pörkölttől elvárunk, a lassan, kevés vízzel főzés és részben pirítás során nyerjük el. A pörköltet a hagyma és a pirospaprika sűríti be, nem szükséges más sűrítőanyagot hozzáadni. De a tökéletes szószhoz arra igenis szükség van, hogy minden alkalommal a zsírjára lepirítsd a sertéspörköltet, és csak egy kevés vízzel öntsd fel.

  14. Sertéspörkölt főzése
    Főzd puhára a húst, időnként lepirítva és csak egy kevés vízzel felöntve
  15. A legvégén pirítsd le teljesen zsírjára a sertéspörköltet, önts alá 1 dl vizet, és forrald fel. Így lesz tökéletes, sűrű és szószos a végeredmény.
  16. Kész sertéspörkölt
    Elkészült a sertéspörkölt

Sertéspörkölt tálalása

A sertéspörkölt kiváló frissen, de ugyanolyan jól eltartható hűtőszekrényben napokig, így akár egy hétre előre is készíthetsz belőle. Ráadásul még le is fagyasztható, vagyis ha nagyobb mennyiséget készítesz, akár hónapokkal előre is meglesz a menü.

A sertéspörkölthöz köretként kiválóan illik a sós főtt burgonya, tarhonya, főtt tészta vagy a galuska. De bármilyen, hagyományos körettel ki lehet próbálni, akár rizzsel vagy még sült krumplival is. Sőt, a sertéspörkölt még önmagában, friss ropogós fehér kenyérrel is tökéletes fogás.

Sertéspörkölt közelről

Sertéspörkölt: a magyar konyha egyik gyöngyszeme

Avagy miért olyan különleges étel a sertéspörkölt?

Szeretjük a sertéspörköltet, mert ismerjük, megszoktuk. Gyerekkorunk óta, hacsak valaki nem él húsmentes vagy disznómetnes diétán, akkor egészen biztosan évente többször fogyasztja ezt az ételt. Legyen otthon, menzán, vendégségben vagy akár bográcsban, gondolom te is így vagy vele.

És mint oly sok dologgal, ami mindennapi életünk része, a sertéspörkölttel sem hiszem, hogy végiggondolnánk, mitől ilyen különleges ez az étel. Csak azért, mert megszoktuk? Egyáltalán nem.

Elárulok neked egy titkot. Nézd meg a sertéspörkölt hozzávalóit, és nézd meg a végeredményt. Tulajdonképpen arról van szó, hogy kockára vágott húst csak hagymával és pirospaprikával fűszerezve készítünk el. És az eredmény? Egy tökéletes, ízletes szószos étel, ami nemzetközi összehasonlításban – jó értelemben – csak azokhoz a kiváló indiai szószokhoz hasonlítható, ahol az ízeket 10-15-féle, vagy sokszor még több fűszer alkalmazásával érik el.

Ezen nincs mit magyarázni, a sertéspörkölt az egyik olyan ételünk, ami a magyar konyha nagyságát bizonyítja aképpen, hogy ilyen kevés hozzávalóból ilyen kiváló étel készíthető.

Sertéspörkölt vagy sertés pörkölt? Avagy a sertéspörkölt helyesírása

A sertéspörkölt helyesírása viszonylag egyszerű kérdés. Ez az étel nem csak a konyhánknak, de a nyelvünknek is annyira része lett, hogy az ételnevek többségével ellentétben szerepel a Magyar Értelmező Kéziszótárban (Akadémiai Kiadó, 2007.). Ez alapján a sertéspörkölt egyértelműen egybeírandó. Vagyis helyesen sertéspörkölt és nem sertés pörkölt.

Jó étvágyat!

Sertéspörkölt tésztával

Sertéspörkölt Food Network "Közönségdíj nyertese 2016" felirattal

Sertéspörkölt

Szilágyi Balázs
5 from 3 votes
ELŐKÉSZÍTÉS 20 minutes
SÜTÉS/FŐZÉS 1 hour 45 minutes
ELKÉSZÍTÉS 2 hours 5 minutes
FOGÁS Főétel
KONYHA Hagyományos, Paleo
ADAG 6 adag

Hozzávalók
  

  • 1 kg sertéshús – legjobb a lapocka, esetleg comb
  • 2 nagyobb hagyma
  • 5 evőkanál zsiradék
  • 4 teáskanál pirospaprika
  • 1 teáskanál
  • Őrölt bors (kb. 1/4 tk.)
  • 1 nagyobb paradicsom
  • 1 db zöldpaprika

Elkészítés
 

  • Először készítsd elő a hozzávalókat. Tisztítsd meg és vágd ízlés szerinti méretű kockákra a húst, a sertéspörköltbe általában 1,5-2 cm-es húskockákat teszünk. Vágd apróra a hagymát. Kockázd fel a paradicsomot és a paprikát.
  • Egy nagyobb lábasban hevíts fel 5 evőkanál zsiradékot, és fonnyaszd meg benne a hagymát közepes-magas lángon, amíg aranysárga nem lesz, ez kb. 6-7 perc.
  • Amikor a hagyma aranyszínű, húzd le a tűzről, add hozzá a pirospaprikát és keverd el.
  • Tedd vissza a lángra, add hozzá a húst és keverd jól el. Folytasd a hús pirításával közepes-magas lángon, időnként megkeverve kb. 6-7 percig, amíg minden oldalán átpirul. Ilyenkor még ne adj hozzá plusz folyadékot!
  • Add hozzá a kockákra vágott paradicsomot, paprikát, sózd és ízesítsd borssal. Keverd át és főzd tovább közepes lángon 5 percig. Időnként keverd meg.
  • Öntsd fel egy kevés vízzel, éppen hogy ellepje. Ez ne legyen több egy dl-nél. Vedd le a lángot takarékra, és főzd tovább félig lefedve.
  • A sertéspörkölt a hústól függően kb. 75-90 perc alatt fő puhára. Mindvégig alacsony lángon, félig lefedve főzd. Nagyjából 15 percenként keverd meg, és nézd meg, hogy elfőtte-e a levét. Ha igen, akkor öntsd föl egy nagyon kevés vízzel, ez tényleg legfeljebb egy fél deci legyen egyszerre, és összesen sem kell több, mint 2,5 decit aláönteni.
  • A legvégén pirítsd le teljesen zsírjára a sertéspörköltet, önts alá 1 dl vizet, és forrald fel. Így lesz tökéletes, sűrű és szószos a végeredmény.

“Sertéspörkölt” bejegyzéshez 12 hozzászólás

  1. Kedves Balázs!

    Többször elkészítettem a fenti recept alapján a sertéspörköltet, és mindig nagy sikere volt. Köszönöm a hasznos tanácsokat melyekkel segítesz elsajátítani a konyhai praktikákat. Ha valamit főzni támad kedvem a te receptjeid közül választok, mert a leírások olyan jól sikerültek, hogy nem lehet elrontani az ételeket.

    Lenne egy kérdésem is, esetleg marha pörkölt recepted lesz az oldalon?

    Üdv:
    Levente

    Válasz
    • Kedves Levente!

      Nagyon örülök, hogy ízlett, és köszönöm, hogy leírtad! 🙂 Jelenleg a főzős honlapjaim pihentetve vannak, de köszönöm a javaslatot, előbb-utóbb igyekszem marhapörköltet is feltenni. 🙂

      Válasz
  2. Szomorúan tapasztalom, hogy gasztronómiai oldalak és gasztronómiai szakemberek nem tudják, hogy mi a különbség a pörkölt, paprikás és a gulyás között. Pedig egyszerű.
    Gulyás
    Elkészítés:
    Az apróra vágott füstölt szalonnát kipirítjuk, a forró zsiradékba beletesszük az egész köménymagot és pár másodpercig pirítjuk, kipattogtatjuk. Hozzáadjuk az apróra vágott vöröshagymát, sózzuk, világos sárgára pirítjuk. Félrehúzzuk a tűzhelyről, belekeverjük a pirospaprikát és felöntjük vízzel. Beletesszük a 2×2 cm-s kockára vágott húst. Megint sózzuk, és majdnem készre főzzük. Hozzáadjuk a hasonló méretűre kockázott krumplit. Készre főzzük. Belefőzzük a csipetkét és tálaljuk.

    Pörkölt

    Elkészítés:
    Az apróra vágott füstölt szalonnát kipirítjuk, a szalonnapörcöt kiszedjük. A forró zsiradékban, kis adagokban alaposan körbepirítjuk a kockázott húst, amit szintén kiszedünk a zsiradékból. A visszamaradt zsiradékban megpirítjuk az apróra vágott vöröshagymát, szárnyashúshoz világosabbra, marhahúshoz sötétebbre, rászórjuk a pirospaprikát, elkeverjük, és pici alaplevet öntünk rá, hogy a paprika meg ne égjen. Visszatesszük a húst és a szalonnapörcöt. Hozzáadjuk az apróra vágott TV paprikát, paradicsomot, fokhagymát és a fűszereket, sózzuk. Mindég kevés alaplevet hozzáadva készre főzzük.

    Paprikás
    (pirospaprika nélkül tokány)

    Elkészítés:
    Az apróra vágott füstölt szalonnát kipirítjuk, a zsiradékban megpirítjuk a szintén apróra vágott vöröshagymát, rászórjuk a pirospaprikát, elkeverjük, és pici alaplevet öntünk rá, hogy a paprika meg ne égjen. Hozzáadjuk az apróra vágott TV paprikát, paradicsomot, fokhagymát és a fűszereket és a sót. Többször visszapirítjuk zsírjára, közben mindég egy kis alaplével felöntjük. Beletesszük a húst (a húst meghinthetjük kevés liszttel, ami lehet búza, vagy kukorica liszt is) és így is többször visszapirítjuk mindig kevés alaplevet aláöntve, majd kevés alaplével felöntve készre főzzük, közben utánsózzuk. Ízlés szerint tejfölt, vagy tejföl, tejszín keverékét is adhatunk hozzá, amit hő kiegyenlítéssel keverünk bele. Összeforraljuk.

    Válasz
    • Én a gulyás-pörkölt-paprikás mellé odatenném a tokányokat is….Azon mindig vita van, hogy mit pörkölj, amitől a pörkölt pörkölt lesz….teszel-e bele zöldpaprikát, meg paradicsomot vagy nem, a hús pirítod előbb vagy a hagymát az őrölt paprikával, belefőzöd a krumplit vagy a tarhonyát, csipetkét vagy csak mellé teszed, raksz-e hozzá zöldséget (sárgarépa, gyökér, zeller vagy éppen babot, zöldbabot stb) vagy nem, a só-bors-őrőlt paprika mellett adsz-e hozzá köménymagot, vagy fokhagymát és még folytathatnám, mert ahány ház anyi szokás. Van aki szerint szentségtörés a pörkölthöz tejfölt adni, pláne lisztes mártást..A külföldieknek egyébként minden paprikás szaftos étel gulyás…

      Válasz
  3. Finom, de a honlapjaid betumeretet eggyel nagyobbra kellene allitani, mind asztali gepen, mind tableten nagyon nehezen olvashatoak igy (a rantotthuswokban-t is).
    (Nem, nem a szemuvegem felejtettel el felvenni…). Ez bongeszotol fuggetlen, Firefox es Chromium alatt is gond van vele.

    Válasz
  4. Mióta a félig megdinsztelt hagymán pirítom meg a húskockákat, s csak miután jól kifehéredett, UTÁNA adom hozzá a pirospaprikát, sokkal finomabb és a gyomornak is könnyebb étel lett a pörkölt.
    Mi paradicsomot nem rakunk bele, a zöldpaprikát is csak a vége felé, hogy ne szálljon el az aromája, és persze egészben.

    Válasz
  5. Szerintem egyszerűen tökéletes! Már csak az elkészítés ronthat rajta. Sokszor főzök baráti körben, valóban egyszerű étel, nem kell ragozni! Akik húzódoznak a zsírtól, annak ajánlom Laci Bácsi ajánlatát: ha kész a jó zsíros pörkölt, vegyünk ki belőle egy-két evőkanállal, már is diétásabb! Igaza volt, a zsír senkit nem bánt, az élelmiszerek alapja! Csak a sok diétacsodák erőltetik a minden mentes, tabletták fogyasztását! Az egészséghez nélkülözhetetlen!!! Jó egészséget mindenkinek!

    Válasz

Szólj hozzá!

Értékeld a receptet