Zserbó

A zserbó az egyik legnépszerűbb süteményünk, a bejgli mellett a másik kedvenc édesség a karácsonyi asztalon. Az édes csoki a savanykás baracklekvárral és dióval tökéletes ízkombinációt alkot. Emellett pedig a zserbó előnye, hogy sokáig eláll. Még talán finomabb is, ha áll néhány napig, mert az ízek összeérnek.

A zserbó megálmodója Emile Gerbeaud cukrász, aki Franciaországban és Angliában töltött évek után Magyarországon nyitott cukrászdát 1884-ben, a mai Vörösmarty-téren, ahol különleges süteményei közt megtalálható volt a zserbó is.

Néhány tanács zserbósütéshez

  1. A zserbó egy drága sütemény, hiszen sok lekvár kell bele és a dió sem olcsó mulatság, így ha már zserbósütésbe fogunk, ne spóroljunk semmivel. 30 dkg darált dió és egy nagy üveg (kb. 8 dl) baracklekvár kell hozzá!
  2. Házi baracklekvárral dolgozzunk! Ha nem főzünk be lekvárt nyáron, inkább kérjünk egy üveg lekvárt a családtól, barátoktól, de bolti lekvárból nem lesz az igazi.
  3. Szánjunk időt az elkészítésre! A zserbót elkészíteni nem nehéz, viszont elég időigényes. Este 6 után már inkább ne álljunk neki!

Zserbó Recept

  1. A diót daráljuk le, keverjük össze a porcukorral és reszeljük bele egy citrom héját, majd tegyük félre.
  2. zserbó

  3. Az élesztőt futtassuk fel a langyos tejben egy evőkanál kristálycukorral. Hagyjuk 15 percig állni, míg a többi hozzávalót kimérjük, előkészítjük.
  4. zserbó

  5. A lisztet keverjük össze a porcukorral. Majd a lisztes keveréket a vajjal morzsoljuk össze alaposan a tenyerünk közt. Addig morzsoljuk, míg az egész apró morzsás állagú nem lesz.
  6. zserbó

  7. Adjuk hozzá a két tojás sárgáját, a csipet szódabikarbónát és felfuttatott élesztőt a tejjel.
  8. zserbó

  9. A tésztát gyúrjuk össze, addig, míg a tészta el nem válik a kezünktől. (kb. 5 percig)
  10. zserbó

  11. A tésztát osszuk 3 egyenlő nagyságú gombócra, és az első gombócot lisztezett deszkán nyújtsuk vékonyra. Egy 35×40 cm-es tepsit vajazzunk, majd lisztezzünk ki. Sütőpapírt is használhatunk! A tésztát a sodrófára tekerve emeljük át a tepsibe és vágjuk pontosra, hogy passzoljon. Ahol túllóg a tészta, vágjuk le és toldjuk meg vele a lyukas részeket.
  12. zserbó

  13. Kenjük meg a tésztát jó adag baracklekvárral. Kb. 4-5 púpozott evőkanál lekvár kerül egy réteg tésztára. Majd szórjuk meg a cukros, citromhéjas dióval.
  14. zserbó
    zserbó

  15. Majd jöhet a következő réteg. Fektessük rá a következő réteg tésztát, kenjük meg a fél üveg lekvárral, szórjuk rá a maradék diót és végül nyújtsuk ki a harmadik gombóc tésztát, ami a zserbó teteje lesz.
  16. zserbó

  17. A tészta tetejét szurkáljuk meg néhány helyen egészen a tepsi aljáig. Majd takarjuk le a zserbót egy tiszta konyharuhával és 1 órát pihentessük.
  18. zserbó

  19. Ha letelt az egy óra, melegítsük elő a sütőt 175 fokra és süssük a zserbót 35 percig, míg a teteje aranybarna nem lesz.
  20. zserbó

  21. Várjuk meg míg langyosra hűl a zserbó, és utána készítsük el a csoki mázat. A mázhoz keverjünk ki 6 evőkanál porcukrot, 6 evőkanál holland kakaóval. Öntsük hozzá a forró vizet és a kávéskanál olajat, hogy fényes legyen, majd egy kézi habverővel keverjük simára. Simítsuk vékonyan a zserbó tetejére egy spatulával, vagy kanállal. Lehet, hogy nem olyan szép egyenletes, mintha tortabevonóval dolgoztunk volna, de sokkal finomabb! Egy éjszakát, vagy legalább néhány órát hagyjuk száradni a mázat.
  22. zserbó

  23. Másnap szeletelhetjük is a zserbót! Mindig csak annyit, amit épp megeszünk, nehogy kiszáradjon. Vágjuk vékony téglalapokra, vagy rombusz alakúra!

A eredteti receptet a gasztroangyal.hu oldalon találtam, annyiban változtattam rajta, hogy zsír helyett vajat használtam, és csökkentettem a cukor mennyiségét.

zserbó

Zserbó

Páll Imola
5 from 1 vote
ELŐKÉSZÍTÉS 1 óra 30 perc
SÜTÉS/FŐZÉS 35 perc
ELKÉSZÍTÉS 2 óra 5 perc
FOGÁS Desszert
KONYHA Hagyományos

Hozzávalók
  

A tésztához

  • 50 dkg liszt
  • 10 dkg porcukor
  • 20 dkg vaj
  • 1,5 dl tej
  • 2 dkg élesztő
  • 2 tojássárgája
  • 2 késhegynyi szódabikarbóna

A töltelékhez

  • 30 dkg darált dió
  • 20 dkg porcukor
  • 1 citrom lereszelt héja
  • 8 dl baracklekvár

A mázhoz

  • 6 evőkanál holland kakaó
  • 6 evőkanál porcukor
  • 6 evőkanál forró víz
  • 1 teáskanál olaj

Elkészítés
 

  • A diót ledaráljuk, összekeverjük a porcukorral, hozzáreszeljük a citromhéjat és félre tesszük.
  • Az élesztőt felfuttatjuk a tejben egy evőkanál cukorral.
  • A vajat elmorzsoljuk a lisztes-porcukros keverékben.
  • Hozzáadjuk a keverékhez a tojásokat, a felfuttatott élesztő és a szódabikarbónát. A tésztát simára gyúrjuk.
  • A tésztát 3 részre osztjuk és az első gombócot vékonyra nyújtjuk. A tésztát egy 35×40 cm-es, kivajazott, kilisztezett tepsibe fektetjük. Megkenjük fél üveg baracklekvárral (4 dl), majd megszórjuk a dió felével.
  • Kinyújtjuk a következő gombóc tésztát, és megismételjük a lekvárral lekenést, dóval megszórást. Majd az egészet lefedjük a 3. réteg tésztával.
  • A tésztát a tepsiben megszurkáljuk, és letakarva 1 órát pihentetjük.
  • A zserbót előmelegített sütőben, 175 fokon 35 perc alatt készre sütjük.
  • Ha elkészült a zserbó, hagyjuk kihűlni, és elkészítjük a mázat. A porcukrot a kakaóporral összekevejük, majd hozzáadjuk a forróvizet és az olajat. Kézi habverővel a mázat simára keverjük és a zserbó tetejére simítjuk.
  • A mázat hagyjuk teljesen megszáradni, egy éjszaka alatt megszilárdul, majd szeleteljük fel a zserbót!

“Zserbó” bejegyzéshez 3 hozzászólás

  1. Én úgy vélem, ha már azt mondjuk, hogy hagyományos, akkor ne tegyünk már bele bikarbónát… És valóban, az eredeti nem zsírral, hanem vajjal készül… De amúgy tényleg minden hagyományos. 😀

    Válasz
  2. Én ma készítettem életemben először, most ott tart, hogy a csokimázzal a tetején várja a holnapot 🙂
    Mindent a receptben megadott mennyiségekkel csináltam, a tésztával jól lehetett dolgozni, ennek külön örültem:) Féltem, hogy ragadni fog…. De nem… Egy picit kisebbre sikerültek a tészták, mint a tepsim, de legalább mind a három egyformára. Mikor egy kicsit kihült, ráborítottam a gyúródeszkát és négykezesen megfordítottuk…:) Így a gyúródeszkán hült ki, ott kapta meg a csokimázt is, ott pihen most is. Ezt csak azért írom le, mert itt a fotón látom, hogy Balázs a tepsiben kente meg a csokival, így azért nehezebb szeletelni, szerintem. Ezt a megfordítós módszert máshol olvastam, praktikusnak tűnt. Mindenesetre eddig totál sikerélmény, majd holnap kiderül a végeredmény :))

    Válasz
5 from 1 vote (1 rating without comment)

Szólj hozzá!

Értékeld a receptet