A lencsefőzelék finom, egészséges és egyszerű elkészíteni. Az alap lencsefőzelék ráadásul tejföllel, mustárral, tormával saját ízlésed szerint ízesíthető, és különböző feltétekkel kifejezetten változatossá teheti, színesítheti az étkezésedet!
A lencsefőzelékhez hagyományosan a magyar konyhában valamilyen füstölt húst használunk, hogy ízesebbé tegyük. Ha ez nincs, akkor pl. sonka (mondjuk húsvéti sonka) főzőleve is tökéletes lehet víz helyett. De ha ezt elhagyod, akkor a lencsefőzelék remek vegetáriánus fogás, tejföl nélkül pedig még a nagyon szigorú vegán étrendnek is megfelel.
Lencsefőzelék tálalása
A lencsefőzelék remek és tápláló főzelék, akár magában is kiváló étel.
A receptben én mustárral és citromlével ízesítem. De Magyarországon szinte minden esetben tejföllel fogyasztjuk, illetve nagyon jól illik még hozzá a reszelt (ecetes) torma, vagy akár a citromlé helyett pl. ecetet is használhatsz.
A lencsefőzelékhez kiválóan illenek a hagyományos főzelék feltétek – főtt tojás, tükörtojás, stb. – de talán a legklasszikusabb feltét a sült virsli. Ez a kombináció – lencsefőzelék sült virslivel – hagyományos újévi fogás is.
A legjobb lencsefőzelék titka
A lencsefőzelék, mint a legtöbb hagyományos étel annyiféleképpen készíthető, ahány háztartás. Vagyis nehéz egy univerzális receptben olyan megoldást adni, ami mindenkinek egyformán fog ízleni, és kevéssé valószínű.
Ezt figyelembe véve szerintem a legjobb lencsefőzeléknek 3 titka van:
- Az áztatóvizében tedd fel főni a lencsét. Így rengeteg ízt megőrzöl, amit különben leöntenél róla.
- A jó minőségű füstölt hús. Hacsak nem a vegetáriánus vagy vegán verziót szeretnéd elkészíteni, akkor egy darab kiváló minőségű füstölt hús – lehetőleg nem fóliás, gyorspácolt – csodát tud varázsolni a lencsefőzelékből.
- Az egyéni fűszerezés. Próbáld ki, ahogy én javaslom, és utána merj kísérletezni az ízekkel!
Jó étvágyat!
Lencsefőzelék recept
Hozzávalók
- 500 g lencse
- 20 dkg füstölt hús (sonka, kolozsvári szalonna), elhagyható
- 2 db babérlevél
- 1 kisebb fej hagyma
- 2 gerezd fokhagyma
- 2,5-3 evőkanál liszt
- 2 evőkanál zsír vagy olaj
- 1/4 tk. pirospaprika
- 1 tk. mustár
- 2 tk. citromlé
Elkészítés
- A lencsefőzelék elkészítéséhez először is mosd át többször a lencsét, és tedd hideg vízbe ázni legalább 3-4 órára. Ha egy egész éjszakán át ázik, az sem baj.
- Tedd fel egy lábasba főni a lencsét az áztatóvizében a füstölt hússal és a babérlevéllel. Ha szükséges, önts hozzá még vizet, hogy kb. 2 ujjnyival ellepje. Sózd ízlés szerint.
- Főzd addig, amíg a lencse meg nem puhul, ez forrástól számítva kb. 25 perc. Figyelj arra, hogy ne főzd túl, attól nem lesz jobb, ráadásul még a rántás után is fogod pár percig főzni. Közben szedd le a habját, miután felforr.
- Zárd el a lángot a lencse alatt, és készítsd el a hagymás rántást.
- Vágj apróra egy kisebb fej hagymát és két gerezd fokhagymát.
- Egy serpenyőben 2 evőkanál olajon vagy zsíron, közepes lángon párold üvegesre a hagymát.
- Add hozzá a fokhagymát, pirítsd ezzel kb. fél percig.
- Szórd bele a lisztet, keverd el.
- Pirítsd tovább kb 3-4 percig.
- Zárd el alatta a lángot, és add hozzá a pirospaprikát. Én 1/4 teáskanállal teszek bele, de ha szereted paprikásabban, akkor ennek akár a dupláját is hozzáadhatod.
- Keverd el a pirospaprikát a rántásba.
- Engedd fel apránként kb. 2,5 dl hideg vízzel, keverd közben folyamatosan, hogy a rántás csomómentes legyen.
- Öntsd a rántást a lencséhez, keverd meg az egészet, és gyújtsd be alatta a lángot.
- Forrald fel, és főzd még 2-3 percig, amíg a liszt elveszíti nyers ízét és be nem sűríti a lencsefőzeléket.
- Végül ízesítsd a mustárral és a citromlével.
- A lencsefőzeléket szinte mindig tejföllel szokás tálalni. Ezt hozzáadhatod most is, vagy akár csak a tányérban, ízlés szerint. 500 g lencséhez 1-2 dl tejfölt szokás adni.
Kedves Balázs! Én eddig hagyma nélkül készítettem a lencsefőzeléket,de most kipróbálom így is. Biztos finom lesz .Boldog új évet kívánok!!
Majd írd meg, hogy ízlett! 🙂 Boldog új évet neked is!
Kedves Balázs! Eddig én nem így készítettem, mert nem így tanultam. De kipróbáltam a te recepted szerint, és nagyon finom volt így is. Ezentúl a te recepted fogom készíteni, mert az más, és krémeseb ízű volt.
Boldog Újévet Kívánok nagy szeretettel!
Sziasztok, en evek ota csak fokhagymaval keszitem es lisztet sem teszek bele. A lencse magatol osszetorik, amikor megfott, igy nem lesz hig, csak kevergetni kell. Ha nem tetszik az allaga, egy merokanalnyit bedobok a turmixba, osszetorom, aztan visszaontom a fozelekbe. Eleg kemenyito van benne. Be is kell ma aztatnom… 🙂
Majd elfelejtettem, en a fustolt hust is beleteszem az aztataskor.
Jó tipp! 🙂
Szerintem a füstölt hússal nem lesz jó egyszerre feltenni a lencsét, mert a húsnak kell legalább1-11/2 óra, míg a lencse fél óra alatt megfő. Legalábbis én így szoktam, előbb a füstölt húst teszem fel a a fűszerekkel és utána adom hozzá a lencsét.
Kedves Balázs! Kedvencem a lencsefőzelék. Én egy kicsit más ízesítéssel készítem: A füstölt lében teszem fel a lencsét főzni egy-két körömnyi citromhéjat teszek az elején a főzéshez a babérlevélen kívül egészben. Finom kis mellékízt kölcsönöz neki. A hagymát egészben felteszem a lencsével együtt főzni, a rántáshoz a legvégén hozzáteszem a főtt hagymát és szétnyomom villával, úgy adom a főzelékhez. A rántás készítésnél először adok a zsírhoz 1 kávéskanálnyi kristálycukrot, kissé megbarnítom és utána teszem csak bele a lisztet. Mustárt és tejfölt a legvégén teszek bele ízlés szerint, de a tejfölt a tálalásnál is elég hozzáadni. Pirospaprika és fokhagyma nélkül készítem. Üdvözlettel: Katalin
Ez a változat is nagyon jól hangzik Katalin! 🙂
Kedves Mindenki!
Én hagyma nélkül főzöm.
Felteszem főni: babérlevelet és egy kis majorannát és persze sót teszek bele. Vékony rántásal berántom, majd, citromlevet, egy kis mustárt és egy kicsi cukrot teszek hozzá. Meg kell kóstolni, hogy ki mennyire pikánsan szereti. Mi így esszük és nagyon finom.
Kedves Balázs!
Én hasonló képpen főzöm, de egy szelet kezeletlen citromot szoktam még a főzéskor beletenni, amit a végén kidobok.