Lencsefasírt

Ez a lencsefasírt recept tökéletes példája azoknak az ételeknek, amelyek ugyan nem tartalmaznak húst, mégis mindenki számára rendkívül ízletesek, legyen akár húsevő, akár vegetáriánus.

A titok – talán mint mindig – a helyes és jó értelemben véve merész fűszerezés. Vagyis ne attól legyen jó az étel, hogy agyonsütjük a húst, hanem hogy okosan bánunk a fűszerekkel. Vagy az olyan alapanyagokkal, amelyek bizonyos receptekben fűszerként működhetnek, mint például itt a kecskesajt.

És habár tudom, hogy a kecskesajt használata Magyarországon messze nem a legelterjedtebb alapanyag – sokan talán idegenkednek tőle, sokan talán az ára miatt nem veszik -, mégis azt javaslom, hogy ezt az összetevőt ne hagyd ki, ne cseréld másra ebben a lencsefasírt receptben. Az íze meglátod, magáért beszél, és az ára így mindent egybevéve is alatta marad bármilyen, húsból készült, hasonló mennyiségű ételnek.

Lencsefasírt recept

  1. Először főzd meg a lencsét. Egyszer mosd át, és tedd fel bő, hideg sós vízben főni. A lencsétől függően kb. 30 perc alatt fő puhára.
  2. Mosd meg a lencsét és tedd fel főni sós vízben
    Mosd meg a lencsét és tedd fel főni sós vízben

    Főzd puhára a lencsét
    Főzd puhára a lencsét

  3. Ha puha a lencse, szűrd le és tedd félre. Igazából jó neki, ha áll – akár órákat -, hogy kicsit kihűljön és könnyebb legyen vele dolgozni. De ha sietsz, dolgozhatsz vele tovább, csak keverd át néhányszor, hogy ne égesse majd a kezed a lencsefasírtok formázásánál.
  4. Szűrd le a lencsét
    Szűrd le a lencsét
  5. Vágd apróra a hagymát és a fokhagymát, reszeld le a répát.
  6. Egy serpenyőben 1 ek. olívaolajon kezdd el párolni közepes lángon a hagymát.
  7. Kezdd el párolni a hagymát
    Kezdd el párolni a hagymát
  8. 1 perc után add a hagymához a répát, és pirítsd őket együtt tovább kb. 6-8 percig. Nagyjából 4 perc után sózd meg (só nélkül inkább pirulnak mint főnek, és ez jót tesz az ízeknek).
  9. Add hozzá a reszelt répát
    Add hozzá a reszelt répát
  10. Add hozzá a fokhagymát, és pirítsd még egy percig.
  11. Add hozzá a fokhagymát
    Add hozzá a fokhagymát
  12. Végül add hozzá az őrölt édesköményt, római köményt és fekete borsot, pirítsd még egy percig és zárd el alatta a tüzet.
  13. Add hozzá a fűszereket
    Add hozzá a fűszereket
  14. Egy botmixerrel pürésítsd a lencsét egy nagyobb tálban. Az, hogy mennyire simára turmixolod, ízlés kérdése, a lencsefasírtban a lencsedarabok is jól mutatnak.
  15. Pürésített lencse
    Botmixerrel pürésítsd a lencsét
  16. Add a lencséhez a hagymás-répás keveréket, 200 g krémes kecskesajtot (előtte érdemes egy kanállal felkeverni, mint a tejfölt), 1 szál felaprított vagy egy teáskanál szárított rozmaringot, 1 tojást és 200 g zsemlemorzsát. Keverd jól el az egészet, és ízlés szerint még sózd, ha szükséges. (A mennyiség akár 2 db tojást is felvesz, főleg ha kisebbek vannak otthon.)
  17. Lencsefasírt hozzávalói egy tálban
    Keverd el a hozzávalókat
  18. A lencsefasírt alapja kész. Így beteheted a hűtőbe pihenni (akkor könnyebb lesz formázni), vagy akár pár nappal későbbre is elteheted. Vagy kezdheted azonnal a sütést.
  19. Lencsefasírt massza
    Lencsefasírt massza
  20. A lencsefasírt sütéséhez egy nagyobb serpenyőt hevíts fel közepes lángon, önts bele olívaolajat. A kezeddel formázz tetszőleges méretű fasírtokat a lencsepüréből, és tedd a serpenyőbe. Elég ragadós a massza, kicsit nehézkes formázni, vizes kézzel könnyebb.
  21. Lencsefasírt sütése
    Formázz tetszés szerinti pogácsákat a masszából
  22. Süsd a lencsefasírokat mindkét oldalukon kb. 4-4 percig, közepes lángon. Akkor van kész, ha a felülete szépen megpirult.
  23. Kisütött lencsefasírt
    Süsd aranybarnára a lencsefasírtokat

Lencsefasírt tálalása

Ez a lencsefasírt kiváló melegen vagy hidegen is. Jó magában, kenyérrel, vagy akár főzelék feltétnek.

Mivel elég tömény étel, ezért pl. friss zöldségek (paradicsom, hagyma), szószok (pl. ketchup) nagyon jól mennek hozzá. Általában minden, ami paradicsomos vagy hagymás, nagyon illik hozzá.

Tökéletes felhasználási módja a lencseburger készítése. Ehhez egy-egy lencsefasírtot tegyél kicsit megpirított sima- vagy hamburger zsemlébe. Tegyél rá lilahagyma karikákat, paradicsomszeleteket, némi zöldet, és valamilyen paradicsomos szószt (pl. ketchupot). Tökéletes vegetáriánus hamburger!

Fél kg lencséből (a receptben megadott mennyiségek) rengeteg lencsefasírt készíthető, a méretétől függően akár 30-40 db. Ha marad, nyugodtan tedd hűtőbe a masszát, és készítsd el pár nappal később!

Lencsefasírt

Lencsefasírt

Szilágyi Balázs
5 from 1 vote
ELŐKÉSZÍTÉS 1 hour
SÜTÉS/FŐZÉS 30 minutes
ELKÉSZÍTÉS 1 hour 30 minutes
FOGÁS Főétel, Főzelék feltét
KONYHA Kísérletező
ADAG 8 adag

Hozzávalók
  

  • 500 g lenccse
  • 2 db közepes vöröshagyma
  • 3 gerezd fokhagyma
  • 1 db répa
  • 1 tk. őrölt édeskömény
  • 1 tk. őrölt római kömény
  • 200 g krémes kecskesajt (pl. Chavroux)
  • 200 g zsemlemorzsa
  • 1 ág friss vagy 1 tk. szárított rozmaring
  • 1 tk. őrölt bors
  • 1 tojás

Elkészítés
 

  • Először főzd meg a lencsét. Egyszer mosd át, és tedd fel bő, hideg sós vízben főni. A lencsétől függően kb. 30 perc alatt fő puhára.
  • Ha puha a lencse, szűrd le és tedd félre. Igazából jó neki, ha áll – akár órákat -, hogy kicsit kihűljön és könnyebb legyen vele dolgozni. De ha sietsz, dolgozhatsz vele tovább, csak keverd át néhányszor, hogy ne égesse majd a kezed a lencsefasírtok formázásánál.
  • Vágd apróra a hagymát és a fokhagymát, reszeld le a répát.
  • Egy serpenyőben 1 ek. olívaolajon kezdd el párolni közepes lángon a hagymát.
  • 1 perc után add a hagymához a répát, és pirítsd őket együtt tovább kb. 6-8 percig. Nagyjából 4 perc után sózd meg (só nélkül inkább pirulnak mint főnek, és ez jót tesz az ízeknek).
  • Add hozzá a fokhagymát, és pirítsd még egy percig.
  • Végül add hozzá az őrölt édesköményt, római köményt és fekete borsot, pirítsd még egy percig és zárd el alatta a tüzet.
  • Egy botmixerrel pürésítsd a lencsét egy nagyobb tálban. Az, hogy mennyire simára turmixolod, ízlés kérdése, a lencsefasírtban a lencsedarabok is jól mutatnak.
  • Add a lencséhez a hagymás-répás keveréket, 200 g krémes kecskesajtot (előtte érdemes egy kanállal felkeverni, mint a tejfölt), 1 szál felaprított vagy egy teáskanál szárított rozmaringot, 1 tojást és 200 g zsemlemorzsát. Keverd jól el az egészet, és ízlés szerint még sózd, ha szükséges.
  • A lencsefasírt alapja kész. Így beteheted a hűtőbe pihenni (akkor könnyebb lesz formázni), vagy akár pár nappal későbbre is elteheted. Vagy kezdheted azonnal a sütést.
  • A lencsefasírt sütéséhez egy nagyobb serpenyőt hevíts fel közepes lángon, önts bele olívaolajat. A kezeddel formázz tetszőleges méretű fasírtokat a lencsepüréből, és tedd a serpenyőbe. Elég ragadós a massza, kicsit nehézkes formázni, vizes kézzel könnyebb.
  • Süsd a lencsefasírokat mindkét oldalukon kb. 4-4 percig, közepes lángon. Akkor van kész, ha a felülete szépen megpirult.

“Lencsefasírt” bejegyzéshez 3 hozzászólás

  1. Az a kérdésem, hogy a kecskesajtot mivel tudnám helyettesíteni, ami nem tejtermék? Kisfiam tejfehérje diétán van, de nagyon tetszik a recept. Köszönöm.

    Válasz
    • Örülök Ida, hogy tetszik.

      Ilyen ízt sajnos nem fogsz másból kapni. Nem ehet sajtot sem? Ha nem, akkor egyszerűen hagyd ki, úgy is finom leszs! 🙂

      Válasz
  2. Gyűjtöm a recepteket és mindegyiket ki fogom próbálni, mert egyszerűek és gyorsan készíthetők, ez nálam nagy előny. Az eredményről később nyilatkozom, de addig is sok köszönet

    Válasz

Szólj hozzá!

Értékeld a receptet