A prézli készítése (vagyis a házi zsemlemorzsa készítése) egyáltalán nem ördöngösség. Akár azért, mert szeretsz otthon főzőcskézni, akár azért, mert nem akarod kidobni a megmaradt kenyeret, bármikor kipróbálhatod te is!
Házi zsemlemorzsa
A prézlihez vagy zsemlemorzsához tulajdonképpen bármilyen vizes, sós péksütemény megfelel. Ez általában kenyér vagy zsemle.
-
A házi zsemlemorzsához első lépésben ki kell szárítani a kenyeret vagy zsemlét.
Amúgy igaz hogy a legnyilvánvalóbb, de mégis talán ez a legtrükkösebb lépés. Szeleteld fel, vagy törd/vágd akár kisebb darabokra a péksüteményt, és jól szellőző, száraz helyen hagyd 1-2 napig. Ez azért fontos, mert különben könnyen megpenészedik, és akkor az egész prézli projektnek lőttek! Ha pedig nem száradt ki eléggé, akkor később, tárolás közben lehet penészes.
-
Amikor kellően megszáradt, akkor – szükség esetén kisebb darabokra törve – tedd egy aprítógépbe. Ne tömd nagyon tele, akkor nehezen vagy egyáltalán nem fog vele megküzdeni a gép.
Minél erősebb géped van, annál könnyebb a prézli készítése, és annál finomabb lesz a végeredmény.
- Forgasd addig, amíg a kívánt finomságú nem lesz a prézli. Ez általában fél perc – egy perc között van.
- Az így elkészített prézlit pontosan úgy tudod tárolni és felhasználni, mint a bolti zsemlemorzsát.


Ezen a linken találod a zsemlemorzsával készült ételek receptjeit ezen a honlapon, ide kattintva pedig további csodálatos zsemlemorzsás recepteket találsz egy másik honlapomról, a nemzetközi konyha recepttárából!

Prézli készítése
Hozzávalók
- Száraz kenyér vagy zsemle (szárításhoz tanácsokat lásd a receptben)
Elkészítés
- A házi zsemlemorzsához első lépésben ki kell szárítani a kenyeret vagy zsemlét. Szeleteld fel, vagy törd/vágd akár kisebb darabokra a péksüteményt, és jól szellőző, száraz helyen hagyd 1-2 napig. Ez azért fontos, mert különben könnyen megpenészedik, és akkor az egész prézli projektnek lőttek! Ha pedig nem száradt ki eléggé, akkor később, tárolás közben lehet penészes.
- Amikor kellően megszáradt, akkor – szükség esetén kisebb darabokra törve – tedd egy aprítógépbe. Ne tömd nagyon tele, akkor nehezen vagy egyáltalán nem fog vele megküzdeni a gép.
- Forgasd addig, amíg a kívánt finomságú nem lesz a prézli. Ez általában fél perc – egy perc között van.
- Az így elkészített prézlit pontosan úgy tudod tárolni és felhasználni, mint a bolti zsemlemorzsát.
Nagyon sok jó recept van ezen az oldalon.
Hát ez elégé leegyszerűsített recept, és attól tartok így nem lesz igazi, csak egy porhalmaz.
Minél erősebb a gép annál jobban aprítja, porítja.
Sajna a receptben szitálásról szó sincs.
Én a középső lyukú reszelőn reszelem le, tésztaszűrőn átszitálom, a nagyobb fennmaradó darabokat az aprító géppel finoman átdarálom, és ezt is átszitálom a tésztaszűrőn. A még mindig megmaradó nagyobb darabok fasírtba hasznosíthatók.
Az átszitált és az átdarált morzsát finom szűrőn (pl) lisztszita) átszitálom, ami a szitába marad azt használom zsemlemorzsának.
A szitán áthulló por esetleg még hasznosítható valami másra.