A kukorica tápértéke jelentős, ráadásul finom is. Más kérdés, hogy elég sok félreértés van a kukorica tápértéke kapcsán, úgyhogy úgy gondoltam, érdemes lenne egy cikkben helyre tenni a dolgokat.
A kukorica ugyanis sokak nagy kedvence, nyáron főzve, moziban és otthon pattogatva sokan fogyasztják, köretként is népszerű a téli hónapokban, szóval sok fogy belőle, de a kérdés mindig ott lebeg: vajon mennyire egészséges, hizlal-e és ha igen, mennyire.
Na, mindezekre megpróbálok ma választ adni neked.
Kukorica tápértéke – az alapadatok
A kukoricáról mindenki tudja, hogy először Kolumbusz Kristóf hozta Európába, méghozzá 1493-ban, azaz több mint 500 éve fogyasztjuk már, ami nem csoda, hiszen nagyszerű táplálék.
Afrikában és Ázsiában a spanyolok és a portugálok terjesztették el már a XVI. században, Ausztráliába pedig a hollandok, illetve az angolok vitték el egy évszázaddal később.
A hódító út nem véletlen, hiszen a csemegekukorica (Zea mays var. saccharata vagy Zea mays var. rugosa) tápértéke jelentős, tehát amellett, hogy finom, sok energiát is szolgáltat.
Lássuk, mi mindent tartalmaz a kukorica 100 grammja!
- 3-4 g fehérjét
- 15-20 g szénhidrátot
- 1,2 g zsírt
- 8–12 mg C-vitamint
- vasat
- cinket
- rezet
- foszfort
- karotint
- magnéziumot
- meszet
Nyersen elég sok benne a víz (60-70 százalék), és 100 grammjában a 90 kcal sem mondható éppen kevésnek.
Kukorica tápértéke – a főtt és a pattogatott kukorica kérdés
A nagy kérdés mindig az, hogy feldolgozott formájában mennyire hizlal a kukorica.
A kérdés megválaszolása nem olyan egyszerű, ugyanis alaphelyzetben nem vészes a dolog. Jelentős rosttartalma révén segít a lelassult anyagcsere felpörgetésében, a kálium pedig még vízhajtó hatású is.
Csakhogy.
Csakhogy ha jól megsózzuk, rögtön más lesz a helyzet, a sóban lévő nátrium éppen vizet tart vissza, azaz a jól megsózott főtt kukorica hasi hízáshoz vezethet (és akkor a vajról például még nem beszéltünk, pedig úgy az igazán finom, nem?). Tipp: kukorica főzése.
100 g főtt kukorica tápértéke
- 2 g rost
- 110 kcal
- 34 µg folsav
- 240 mg kálium
- és akkor ne feledkezzünk meg arról sem, hogy egy átlagos cső 20 gramm szénhidrátot is tartalmaz
Szóval nyáron napi egy cső főtt kukoricát megengedhetsz magadnak, de azért ne vidd túlzásba!
Mi a helyzet a pattogatott kukoricával?
Szárított formában a tápanyagtartalom is sokkal koncentráltabb, és hát ebből készül a pattogtatott kukorica, amivel kapcsolatban van egy jó és egy rossz hírem.
A jó hír az, hogy a pattogatott kukorica natúran egészséges.
A rossz hír az, hogy nem így esszük. Hanem megsózzuk (jó alaposan, ugye), vajazzuk, kerülhet rá sajttól kezdve még rengeteg minden (menj be tetszőleges moziba, és nézd végig a kínálatot…), és ebben a pillanatban a pattogatott kukorica minden lesz, csak egészséges nem.
Lássuk csak, mi van 100 gramm szárított kukoricamagban!
- 330-360 kcal
- 8-10 g fehérje
- 19-21 g szénhidrát (ebből 2-3 g rost)
- 2-3 g zsír
Hát nem az egészség netovábbja.
A bébikukorica tápértéke
Az utóbbi években egyre népszerűbbé vált a bébikukorica, amit nyersen, fagyasztva és konzervként is megvásárolhatsz. Jó hír, hogy energiaértéke sokkal alacsonyabb a kifejlett kukoricáénál, viszont íze sem annyira markáns, ellenben könnyebben emészthető.
Mi mennyi a bébikukorica 100 grammjában?
- 20 kcal
- 1,7 g fehérje
- 2,1 g szénhidrát
- 0,5 g zsír
Noha eheted magában is, a bébi kukorica igazából salátákhoz, párolt zöldség keverékekhez a legjobb.