Te is szereted a péksüteményeket? Nem tudsz elképzelni egy napot sem a finom, ropogós kenyér íze nélkül? Akkor üdvözlünk a kenyér imádók klubjában! Sajnos, sok boltban vásárolt pékáru tartósítószert tartalmazó, fagyasztott félkész termékekből készül. Azonban, ha nagyon szeretnéd tudni, mit tartalmaz a mindennapi kenyered, célszerű otthon elkészíteni.
És hogy hogyan lehet házi kenyeret sütni előzetes tapasztalat nélkül? Első pillantásra ez ijesztő feladatnak tűnhet. Nagyanyáink idejében azonban szinte minden konyhában ropogós házi kenyér sült, így bátran kijelenthetjük, hogy a mai viszonyok között az egész elkészítés még egyszerűbb is lehet. Szerencsére olyan időket élünk, amikor szinte mindenki saját elképzelései és preferenciái szerint készítheti el saját házi kenyerét, a klasszikustól a kovászos és gluténmentesen át, a teljes kiőrlésű kenyerekig.
Egy jól bevált régi klasszikus – a hagyományos kelesztett kenyér
A hagyományos fehér kovászos kenyér elkészítésének eljárása nagyon egyszerű, és nem igényel sok hozzávalót. Az alapanyagokat olcsón beszerezheted a Spar akciós ajánlatoknak köszönhetően, amelyek heti frissítéssel megtalálhatók a Spar akciós újság lapozható hasábjain. A Spar akciós újság a Spar online felületén is kényelmesen megtekinthető, ezzel segítve a bevásárlólista összeállítását.
De visszatérve a kenyértésztához, ajánlott azt egy nappal korábban elkészíteni, mivel fontos, hogy a duplájára dagadjon. A kelesztési folyamatot nem szabad lebecsülni, mert ez a pihe-puha tészta titka. Készíthetünk nagyobb mennyiséget is, hiszen a megkelt tészta könnyen lefagyasztható és több hónapig is eláll. Amire szükséged lesz:
- 3 csésze sima liszt,
- 1,5 csésze langyos víz,
- 1 teáskanál száraz élesztő,
- 1 teáskanál só,
- különféle magvak, diófélék, kömény.
A tésztát a víz, a liszt és az élesztő összekeverésével készítjük el. Ügyelj a nyersanyagok pontos mennyiségére. Nagy mennyiségű liszt használata esetén a tészta kemény lesz, ellenkező esetben nagy mennyiségű víz hozzáadásával ragadós massza képződik, amivel nagyon nehéz dolgozni. A bekevert tésztát egy letakart tálban szobahőmérsékleten egy egész éjszakán át, vagy legalább 12 órán keresztül kelesztjük.
A megkelt tésztát sütőtálba helyezzük és előmelegített tepsibe tesszük. Fontos, hogy a sütőtálat lefedjük. A kenyeret 230 fokos hőmérsékleten 30 percig sütjük. 30 perc sütés után a fedőt vegyük le a kenyérről, és hagyjuk még 15-20 percig sülni a tetejét. Ezt követően csak vegyük ki a sütőből, és miután kihűlt, már tálalhatjuk is. Még a klasszikus fehér kenyér is különlegessé tehető és ízesíthető fekete vagy zöld olívabogyó, vagy szárított paradicsom hozzáadásával. Tehetünk bele diót, magvakat vagy köményt is, amit közvetlenül a tésztához is adhatjuk, de akár a sütőbe helyezés előtt is megszórhatjuk vele a tészta tetejét.
Egészséges tönkölykenyér
Ha a hagyományos fehér kenyér egészségesebb változatát keresed, akkor mindenképpen javasoljuk, hogy válaszd, mint alapanyagot a tönkölylisztet, mely az egyes Aldi kedvezmények keretein belül akciós áron megtalálható az Aldi újságok és Aldi akciós újságok hasábjain. Az Aldi akciós újság lapozható változata kényelmesen megtekinthető az Aldi online felületén. A tönkölyliszt magas gluténtartalma fantasztikus sütési tulajdonságokat kölcsönöz a tésztának, ezáltal a kenyér és péksütemény hosszabb ideig friss és ízletes marad. A tönköly az egyik ősi búzafajta, amely könnyen emészthető, és magas sikértartalma ellenére az allergiások is könnyebben tolerálják. Nagy mennyiségben tartalmaz egészségre jótékony anyagokat, különösen B-, A-, E-vitamint, valamint ásványi anyagokat, például cinket, magnéziumot, kalciumot és káliumot. Jelentős a fehérjék és a telítetlen zsírsavak magas aránya miatt is. Amire a tönkölykenyér elkészítéséhez szükséged lesz:
- 500 g tönkölyliszt,
- 8 evőkanál olaj,
- 1 teáskanál szódabikarbóna,
- 400 ml víz,
- csipet só,
- napraforgó és tökmag.
Egy tálban összekeverjük a lisztet, a magvakat, a sót és a szódabikarbónát. Keverés után adjunk hozzá vizet, olajat, majd ismét alaposan összedolgozzuk. A tészta kicsit ragacsos lesz, de ebben az esetben nem szükséges sűríteni liszt hozzáadásával. Lisztezett deszkán cipó alakúra formázzuk. Az elkészített cipót sütőpapírral bélelt tepsire tesszük, és 200 fokra előmelegített sütőben 55-60 percig sütjük. Ismét csak vegyük ki a sütőből, és hűtés után tálaljuk.
A szezon slágere – a házi kovászos kenyér
Az egészséges életmód világában egyre gyakrabban jelenik meg a rég elfeledett kovászos kenyér. A kovászos kenyér elkészítése nehézkes, de az eredmény gyönyörű színű, ropogós és illatos kenyér, ellenállhatatlan aranyszínű héjjal. A kovászból készült kenyér nem is penészesedik. De valójában mi is a kovász? A kovász víz és liszt keveréke, azaz tejsavas erjesztés, melynek során kovász keletkezik, amely képes lebontani a glutént és más nehezen lebomló gabonakomponenseket, ami elsősorban emésztésünknek kedvez. Ennek a finomságnak az alacsonyabb glikémiás indexe is jelentős. A kovászos kenyér elkészítéséhez használhatsz teljes kiőrlésű rozs vagy rizslisztet, tönkölybúzalisztet, hajdina vagy tápiókalisztet is. A tönkölylisztből készült, extra ropogós kovászos kenyér elkészítéséhez szükségünk lesz:
A kovászhoz:
- 1-2 evőkanál rozskovász,
- 50 g víz,
- 50 g teljes kiőrlésű rozsliszt.
A tésztához:
- 100 g rozskovász,
- 320 g víz,
- 500 g sima tönkölyliszt,
- só,
- étkezési keményítő,
- rizsliszt.
Az első lépés a friss kovász elkészítése. Egy-két evőkanál rozskovászt alaposan kikeverünk vízzel és liszttel, hogy ne legyenek csomók a keverékben. Hagyjuk a keveréket szobahőmérsékleten fermentálni néhány órán át. Hűvösebb helyiségben a kovászt hagyhatjuk egy egész éjszakán át hatni. A kovász akkor áll készen a tésztakészítésre, ha a térfogata megnőtt, és buborékok keletkeztek benne. A kovászt kimérjük és alaposan elkeverjük a vízzel. Hozzáadjuk a lisztet, és kézzel tésztát készítünk, amelyet még letakarva 30 percig pihentetjük, ezáltal a tésztával könnyebb lesz dolgozni. Ezután adjunk hozzá sót, kevés vizet és alaposan összegyúrjuk. A tésztát ismét letakarjuk és pihentetjük. Két órán keresztül, körülbelül 20 percenként hajtogasd össze a tésztát, mégpedig úgy, hogy nyújtsd ki megfelelően az oldalát, és hajtsd rá a tészta többi részére, mintha egy kis párnát készítenél belőle. Hagyd pihenni, és ismételd meg a folyamatot. Ha egy éjszakán át a hűtőben kelesztjük a tésztát, ezt a lépést teljesen kihagyhatjuk.
A munkalapon a tésztánkat megfelelő formára formázzuk, és még 20 percig pihentetjük. A kelesztőtálat megszórjuk rizsliszttel, és sima oldalával lefelé helyezzük bele a tésztát. A tésztát megszórjuk keményítőliszttel. Az így elkészített kenyértésztát ismét szobahőmérsékleten kelesztjük, amíg térfogata majdnem a duplájára nő. Egy éjszakán át a hűtőben is hagyhatjuk kelni. A kész tésztát megszórhatjuk kukoricadarával és bevágásokat készítünk a tetejére. A sütőtepsit fedővel együtt előmelegítjük, majd a tésztát 250 fokos sütőben lefedve sütjük. Jó minőségű sütőlapon is süthetünk, de ebben az esetben a sütő aljára tegyünk egy régebbi tepsit, és permetezzük le vízzel, hogy gőz keletkezzen. Nagyjából 10-15 perc sütés után vegyük le a tepsi tetejét, ill. vegyük ki az alsó tálcát a sütőből, és süssük tovább a kenyeret kb. 20 percig 220 fokon. Akkor van kész a kenyerünk, ha a kérge aranyszínű. Az abszolút finálé a kenyér lehűtése a rácson és az elfogyasztása.
Az emberek egyre gyakrabban gondolkodnak el azon, mit fogyasszanak és, hogy ez az elfogyasztott étel hogyan befolyásolja általános egészségi állapotukat. Ha minőségi alapanyagokból, tartósítószerek és mesterséges alapanyagok nélkül készült kenyeret szeretnél fogyasztani, az otthoni készítés az egyik legjobb módja ennek. Választhatod akár a bonyolultabb, de az egyszerűbb és időtakarékos receptek útját is, vagy az elkészítést az elektromos házi segítőkre is bízhatod. Sok recept vár kipróbálásra, és biztosan nem okoznak csalódást. Minden nap új merész és egészségesebb kombinációk jelennek meg. Légy bátor és próbálkozz ízlelőbimbóid kedvére.
(X)