Palacsinta alaprecept, palacsintatészta

Hogyan lehet tökéletes palacsintát készíteni? Egy tökéletes palacsinta recept, palacsintatészta alaprecept, amit szinte lehetetlen elrontani. Utána töltheted édesen vagy sósan, fogyaszthatod hidegen vagy melegen, vagy akár magában is.

De egyáltalán milyen egy jó palacsinta recept, ha ma már háziasszonyként (vagy háziúrként..?!) nem állunk gyerekkorunkban naphosszat az édesanyánk vagy nagymamánk szoknyája mellett, hogy ellessük a palacsinta készítés minden titkát?!

Mire is gondolok az édesanyánk szoknyájával? Nézd meg a palacsinta recept alatt + egy vicces palacsinta recept idézet 1881-ből! De most lássuk, hogyan készíthetsz te is tökéletes palacsintát otthon akár már ma!

Egyszóval: Így készíts te is palacsintát!

Palacsinta recept, palacsintatészta alaprecept

A palacsinta készítésének van két fontos fázisa: a palacsinta készítése és a palacsinta sütése. Mindkettő egyszerű, ha az embernek megvan a gyakorlata, de mindkettőnek megvan a maguk néhány fontos lépése, amit ha megismersz, akkor nem lehet elrontani.

Palacsintatészta készítése

    1. A palacsinta tésztához egy tálba tedd bele a lisztet, a tojást, a cukrot és a sót.
Palacsintatészta készítése 1
Tedd a lisztet, tojást, sót és cukrot egy edénybe
    1. A tej felével keverd el csomómentesre.

Ha gyakorlott vagy, akkor fakanállal is csomómentesre keverhető néhány erőteljesebb keveréssel. Ha nem az sem gond, robotgéppel hamar csomómentes lesz.

Palacsintatészta készítése 2
Add hozzá a tej felét

 

Palacsintatészta készítése 3
A tej felével keverd el csomómentesre
    1. Add hozzá a tej másik felét és a szódavizet. Keverd el ezzel is csomómentesre.

Tudom, hogy sokan ragaszkodnak a szódavízhez a palacsintában, a legtöbb recept csak ezt írja. Az én tapasztalatom szerint sima vízzel is tökéletes lesz, tehát ha nincs otthon szódavíz vagy szénsavas ásványvíz, akkor sem kell kétségbe esni, lehet még finom palacsintát készíteni!

  1. Hűtőben letakarva legalább fél órát pihentesd a tésztát. Ha tovább pihen, az nem baj.
  2. Palacsintatészta
    A tésztát pihentesd hűtőben legalább fél órát

Palacsinta sütése

A palacsintát illetően talán a sütése a legnagyobb kihívás, és ez az a művelet, ami mindenképpen igényel valamennyi gyakorlatot. Vagyis ne add fel, ha elsőre nem sikerül!

Mindenképp szükséged lesz hozzá egy palacsinta sütésére alkalmas serpenyőre. Ez lehet kifejezetten palacsintasütőként árult konyhai eszköz, vagy akár egy kb. 20-24 cm méretű serpenyő. Minél laposabb a széle annál jobb, mert könnyebb megfordítani a palacsintát.

Én személy szerint a régi típusú, öntöttvas palacsintasütőt szeretem a legjobban. A képeken látható, hiper-szuper kerámia palacsintasütő tényleg egyáltalán nem tapad, de nem is lehet benne annyira érezni a palacsintát. Nekem személy szerint kerámia palacsintasütőben nem sikerült például feldobva megfordítani, míg hagyományos – akár teflon – serpenyőben ez is könnyen begyakorolható.

    1. A palacsinta sütése előtt készíts elő mindent: a palacsintatésztát, egy kisebb méretű merőkanalat, a palacsintasütőt és egy spatulát, amivel meg fogod fordítani a palacsintákat sütés közben.
    2. Forrósítsd föl a palacsintasütőt amennyire csak lehet. A palacsinta sütésének talán legfőbb titka, hogy elég forró legyen a serpenyő. Hagyományos serpenyőt használva ez azt jelenti, hogy füstöljön is!
    3. Vedd le közepes-magasra a lángot (a palacsintát azért viszonylag magas lángon kell sütni), és jöhet a palacsinták sütése.
    4. Olajozd be nagyon vékonyan a palacsintasütőt. Ehhez vagy egy kenőecsetet használj, vagy önts bele pici olajat, forgasd meg, és a maradékot öntsd vissza egy tálkába.
    5. Egy kisebb merőkanál vagy szószos kanál segítségével merj egy palacsintányi adagot a forró serpenyőbe.

Egy palacsinta kb. 60-80 ml tésztából (azaz nagyjából 3/4 dl) készül, de a pontos mennyiség nagyon függ a palacsintasütődtől, ezért neked kell kikísérletezni, hogy milyen kanállal és mennyi tésztát merj egy-egy palacsinta sütéséhez.

    1. Forgasd körbe a nyelénél fogva a serpenyőt úgy, hogy a palacsintatészta szétterüljön, és egyenletesen vonja be a serpenyő lapos felületét – így alakítva ki a későbbi palacsinta alakját. Dolgozz gyorsan!
    2. Hagyd a tésztát sülni kb. 1-2 percig. A teteje meg fog szikkadni (nem lesz már folyós), és a spatulával alányúlva, a szélét kicsit felhajtva már látni fogod a klasszikus, itt-ott halvány barnás palacsinta mintázatot.
Palacsinta sütése 1
A teteje már nem folyós, az alja szép mintás: a palacsinta megfordítható!
    1. Fordítsd meg a palacsintát.

Ezt kétféle módon teheted. Vagy egy spatulával nyúlj alá legalább 2/3 részig, és egy hirtelen mozdulattal fordítsd meg. Vagy a klasszikus feldobással. Ehhez kell némi gyakorlat, de nem annyira bonyolult. Mozgasd a serpenyőt addig, amíg a tészta szabadon nem mozog. Emeld fel pár centit, told magadtól el, és egy hirtelen mozdulattal egyszerre emeld felfelé pár centit és állítsd meg a hátrafelé mozgást.

    1. A másik oldala sokkal gyorsabban sül, ez általában nem több, mint fél perc. Nézz alá, hogy szép barna foltos legyen.
Palacsinta sütése 2
A másik oldala gyorsabban sül!
    1. Ha megsült, csúsztasd egy tányérra. Az egymás tetejére helyezett palacsinták jól tartják a hőt, nem fognak kihűlni, amíg a többit sütöd.
    2. Folytasd tovább a sütést, amíg az összes tészta el nem fogy. Ha van két palacsintasütőd, azzal gyorsabbá teheted a palacsinta készítését, ha mindkettőt használod.

Palacsinta

Palacsinta tálalása

A palacsinta tálalásának, fogyasztásának rengeteg módja van, lásd erről még a továbbiakat.

A hagyományos tálalás itthon úgy néz ki, hogy az általában édes töltelékkel vékonyan megkent, kisült tésztát feltekerjük, és úgy fogyasztjuk. Az édes palacsintákra nagyon jól illik még a plusz porcukor, természetesen ízlés szerint

Feltekert palacsinták
Feltekert palacsinták

A palacsinta tálalható négybe hajtva is – bizonyos esetben ez tűnhet elegánsabbnak, ezért például éttermekben általában így szokták felszolgálni. Ilyenkor a töltelék után a tésztát először félbe, majd ismét félbe kell hajtani.

Palacsinta receptek

Palacsinta recept gyakorlatilag annyi van, ahány ház – vagy még több. És itt nem is a tésztára, hanem a különböző változatokra gondolok.

Ha csak a töltelékeket nézzük, akkor a legnépszerűbbek a kakaós-, a lekváros-, a túrós-, a diós palacsinták, de ma már gyakran esszük például Nutellával is, és gyakorlatilag csak a képzeletünk szab határt annak, hogy mivel töltjük a palacsintát.

Egyfajta különlegesség a palacsinta torta. Itt tulajdonképpen a kisütött palacsintákat mint egyfajta „piskótát” használjuk fel, és krémmel megkenve készítünk tortát.

A sós palacsinták egy külön kis recept-birodalmat képviselnek. És habár itthon messze nem eszünk annyit sósan mint édesen, de ebből is rengeteg recept van. Tulajdonképpen szinte bármilyen, kicsit szószos étel betölthető palacsintába.

Ott vannak még azok a palacsinta változatok, amikor már magába a tésztába kevernek valamilyen extra hozzávalót. Ezek közül talán a legismertebb az almás palacsinta, de itt is elengedheted a fantáziádat!

Különleges palacsinta receptek

Van néhány palacsinta recept, ami általánosan ismert. Ezeket szedtem itt össze.

    • Gundel palacsinta. Rumos diókrémmel töltött, csokoládéval leöntött és összesütött, és magára valamit adó helyen flambírozva (alkohollal leöntve és meggyújtva) tálalt desszert különlegesség.
Gundel palacsinta Gundel étteremből
Gundel palacsinta
    • Hortobágyi húsos palacsinta. Darált paprikás hússal töltött, a paprikás szószában megsütött palacsinta. Nem keverendő össze a hasonló töltelékkel tálalt, rántott palacsintával, ami nem hortobágyi – még ha sokan annak nevezik is.
Hortobágyi palacsinta
Hortobágyi palacsinta
    • Rakott palacsinta. Tojássárgájával sütött palacsintából, felváltva diós cukorral és lekvárral rétegezett palacsintatorta.
    • Csúsztatott palacsinta. Talán a palacsinta desszertek királynője. Tojásfehérje habbal készített palacsinta, ahol a tészta direkt vastagra készül, és csak az egyik oldalán sütjük meg. A rétegek közé cukros darált dió kerül, és az egész egyfajta tortaként még rövid időre bekerül a sütőbe. Így a félig megsült tészta és a cukros dió egyfajta krémmé áll össze, egy különleges palacsinta tortát kapunk.
    • A crêpes suzette talán a világszerte legismertebb palacsinta változat, narancssal és narancslikőrrel készül.
Crêpe Suzette - narancsos palacsinta
Crêpe Suzette – narancsos palacsinta

Palacsinta változatok

Mi is pontosan a palacsinta? Amikor ezt a receptet rögzítettem, és a honlapon be kellett jelölnöm, hogy milyen típusú ételről van szó, bajban voltam. Desszert – ez kapta az első x-et. De aztán megláttam, hogy előétel – miért ne lehetne az is? Vagy főétel, de akár reggeli, vacsora? Egyszóval a palacsinta egy ezerarcú étel, és mint ilyen akár még alapanyagként is felhasználható.

Maga a palacsinta többféle formában a világban nagyon sok konyhában előfordul. A miénkhez hasonló palacsinta szinte egész Európában elterjedt, a leghíresebb világszerte pl. a francia crêpes. Nálunk ismert még a palacsinta német nevén is, ami Pfannkuchen, illetve az orosz blini vagy blincsiki változat.

Crêpe sütése
Francia crêpe sütése

A volt Osztrák-Magyar Monarchia országaiban szinte mindenhol ugyanaz a recept terjedt el, amit mi is eszünk, a palacsintához nagyon hasonló néven.

Az amerikai palacsinta már egy kicsit más. A tésztája és a sütési módja nagyon hasonló, de inkább kisebb, és a sütőpornak köszönhetően pufibb korongok készülnek, amit az amerikaiak előszeretettel fogyasztanak például juharsziruppal és vajjal.

Amerikai palacsinta áfonyával
Amerikai palacsinta áfonyával

A különböző palacsinták, vagy palacsintaszerűen elkészített tészták az ázsiai konyhákból sem hiányoznak. A vietnami bánh xèo vagy bánh cuốn rizslisztből készül és hasonlóan sütik-tekerik, de a kínai újhagymás palacsinta (pinjin) vagy a japán okonomiyaki már sokkal kevésbé hasonlít a mi verziónkra. Mindegyiket sósan fogyasztják.

bánh xèo
Vietnami bánh xèo

 

Kínai újhagymás palacsinta
Kínai újhagymás palacsinta

Ha érdekelnek a különböző nemzetek konyhái, és értesz angolul, akkor érdemes megnézni a WikiPedia palacsinták listáját.

Palacsinta recept és az édesanyánk szoknyája?

Szóval hogyan is jön a palacsinta készítése ahhoz, hogy ki mennyit állt gyerekkorában az édesanyja vagy a nagymamája szoknyája mellett?

Nem is olyan régen volt még, amikor elég volt egy szakácskönyvben „palacsintatészta sűrűségről” írni, pontos mennyiségek vagy sütési utasítások nélkül egy palacsinta receptet közzétenni, és mindenki pontosan megértette, hogyan kell az adott ételt elkészíteni. Mert ahogy a lányok felnőttek, akik később háziasszonyként a konyhában álltak, az évek alatt magukba szívták többek között a palacsinta készítésének és sütésének minden csínját-bínját.

Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint egy ma már inkább viccesnek ható részlet 1881-ből. Az itt közölt palacsinta receptet elolvasva az ember biztos lehet benne, hogy aki nem látta ezt otthon gyerekként százszor vagy ezerszer, bizony ez alapján a leírás alapján nem tudja elkészíteni, amiről a szerző ír.

140 gramm finom lisztet jó tejjel eldörgölünk, négy egész és négy tojás sárgájával, egy czitromnak a ledörgölt héjával, egy kanál czukorral jól elkeverve, tejjel föleresztve és megszűrve, lapos sütőre fris forró vaj közé öntjük, hogy vékony palacsintaforma tészta képződjék belőle…

Részlet Dobos C. József Magyar-Franczia Szakácskönyv. c. művéből, 1881-es kiadás, Palacsinta-fölfújt chokoládéval recept.

Ma már természetesen ennél sokkal pontosabb mennyiségek, részletesebb leírás szükséges ahhoz, hogy az interneten keresve az ember megtaláljon egy olyan receptet, amely alapján valóban el is tudja készíteni a palacsintát.

Mert őszintén, miért keresnénk egyáltalán receptet online, ha tisztában lennénk azzal, mennyi tejjel is kell „fölereszteni”, és hogyan is kell úgy forró vaj közé önteni pontosan, hogy „vékony palacsintaforma képződjék belőle”?!

Mindenesetre remélem, hogy én tudtam neked segíteni. Jó sütés-főzést, és természetesen jó étvágyat kívánok!

Palacsinták közelről

Képek: Szilágyi Balázs, neico (Pixabay), Gundel Étterem, The Mighty Quill, la-fontaine 俊哉 佐伯 (Pixabay), Hans Braxmeier, Kent Wang, Allentchang (WikiPedia).

Palacsinta

Palacsinta alaprecept, palacsintatészta

Szilágyi Balázs
5 from 3 votes
ELŐKÉSZÍTÉS 10 minutes
SÜTÉS/FŐZÉS 30 minutes
ELKÉSZÍTÉS 40 minutes
FOGÁS Desszert
KONYHA Hagyományos
ADAG 8 adag

Hozzávalók
  

  • 30 dkg liszt
  • 2 db tojás
  • 1 ek. cukor
  • 6 dl tej
  • 2 dl szódavíz, szénsavas ásványvíz vagy víz
  • egy csipet

Elkészítés
 

  • A palacsinta tésztához egy tálba tedd bele a lisztet, a tojást, a cukrot és a sót.
  • A tej felével keverd el csomómentesre.
  • Add hozzá a tej másik felét és a szódavizet. Keverd el ezzel is csomómentesre.
  • Hűtőben letakarva legalább fél órát pihentesd a tésztát. Ha tovább pihen, az nem baj.
  • A palacsinta sütése előtt készíts elő mindent: a palacsintatésztát, egy kisebb méretű merőkanalat, a palacsintasütőt és egy spatulát, amivel meg fogod fordítani a palacsintákat sütés közben.
  • Forrósítsd föl a palacsintasütőt amennyire csak lehet. A palacsinta sütésének talán legfőbb titka, hogy elég forró legyen a serpenyő. Hagyományos serpenyőt használva ez azt jelenti, hogy füstöljön is!
  • Vedd le közepes-magasra a lángot (a palacsintát azért viszonylag magas lángon kell sütni), és jöhet a palacsinták sütése.
  • Olajozd be nagyon vékonyan a palacsintasütőt. Ehhez vagy egy kenőecsetet használj, vagy önts bele pici olajat, forgasd meg, és a maradékot öntsd vissza egy tálkába.
  • Egy kisebb merőkanál vagy szószos kanál segítségével merj egy palacsintányi adagot a forró serpenyőbe.
  • Forgasd körbe a nyelénél fogva a serpenyőt úgy, hogy a palacsintatészta szétterüljön, és egyenletesen vonja be a serpenyő lapos felületét – így alakítva ki a későbbi palacsinta alakját. Dolgozz gyorsan!
  • Hagyd a tésztát sülni kb. 1-2 percig. A teteje meg fog szikkadni (nem lesz már folyós), és a spatulával alányúlva, a szélét kicsit felhajtva már látni fogod a klasszikus, itt-ott halvány barnás palacsinta mintázatot.
  • Fordítsd meg a palacsintát.
  • A másik oldala sokkal gyorsabban sül, ez általában nem több, mint fél perc. Nézz alá, hogy szép barna foltos legyen.
  • Ha megsült, csúsztasd egy tányérra. Az egymás tetejére helyezett palacsinták jól tartják a hőt, nem fognak kihűlni, amíg a többit sütöd.
  • Folytasd tovább a sütést, amíg az összes tészta el nem fogy. Ha van két palacsintasütőd, azzal gyorsabbá teheted a palacsinta készítését, ha mindkettőt használod.

“Palacsinta alaprecept, palacsintatészta” bejegyzéshez 8 hozzászólás

  1. Én csak tejjel készítem és beleteszek 3 tojást is valamint fél teáskanál sütőport. Finom szokott lenni.

    Köszi a remek recepteket! Bármelyiket, ha megcsinálom, sikerülni szokott!

    Válasz
  2. Kedves Balázs, kimaradt a receptből, hogy pontosan hány tojást teszel bele – de lehet csak én nem találom! ‍♀️ Szívesen kipróbálnám a te recepted is a sajátom mellé! Köszönöm!

    Válasz
  3. Kedves Balázs,
    Én cukor nélkül készítem de reszelek a lisztbe kevés szerecsendiót. Érdekes módon ez kellemes édes ízt ad a palacsintáknak. és sokkal vékonyabbra lehet sütni.

    Válasz
  4. 5 stars
    Kedves Balázs! Köszönöm a recepteket! Én csak 1 tojást szoktam beletenni, és ha nincs szódavíz, csak tejet, kevesebb cukrot. (A háború alatt és után tej nélkül, csak szódavízzel is sütöttük.) A serpenyőm örökölt öntöttvas „családi kincs”, még a nagyanyámé volt, a nyelén látható, hogy kézzel kalapálták. Én is sokszor álldigáltam Édesanyám mellett várva az első palacsintát, figyelve a készítést, mint ahogyan később a kisfiam is. Mindig érdeklődéssel várom a „küldeményeit”! Üdvözlettel, Éva

    Válasz
  5. 5 stars
    Amikor rámntott húst készitek általában marad a tojádkeverékből (amiben van tojás, tejföl és só), ehhez ha adok még sót, akkor sós palacsintát készitrk, amibe párolt zöldséget majonézzel töltök be. Ha nem túl húscafatos a tojád, akkor édeskét oldok fel meleg vizben, ellőszőr ezt keverem bele, majd tejjel liszttel és sütőporral édeskés palacsintát készitek, amit bármivel töltjhetek, akár pudingal is, vagy gyümölcssel. Náélunk a túros palacsinta, ami mindig kevés….
    A prézlit ledarálom kévédarálóval, a tojásba teszek tejfölt és egy kevés sót. Sajnos a Drágám csak igy tudja megenni a rántot húst. De amióta igy készitem a palacsintát nincsen liszt ize.. Jó étvágyat!

    Válasz
  6. Kedves Balázs!

    A szokott örömmel olvasom ezt az írasodat is, akárcsak – évek óta a többit is… 🙂 Sok érdekességel, ismerettel gyarapítottál, kösz!

    Palacsintasütés ügyben: ez az én reszortom a családban, évtizedek alatt egész hegynyit készíthettem, mindenféle fajtát, (jé, az Eszterházy palit nem is említed). Számomra kicsit fura a tej és szódavíz együttes adagolása, utóbbit sohasem használtam. Cukrot sem, azt tanultam gyerekkoromban, (nagymamám szoknyája mellett :D), hogy attól hamarabb leég. Ha nem elég édes a töltelékkel együtt, jöhet a porcukor.

    Ami pedig a hortobágyit illeti: a hetvenes években debreceni egyetemi hallgatóként szinte napi rendszerességgel az Aranybika szálló sörözőjébe húzodtunk esténként, dumálni, iszogatni… Kikértünk több adag sültkrumplit és hortobágyi palacsintát – ez mindig rántott volt, majonézzel isteni, (és akkori árakon is nagyon olcsó). Így aztán nekem a mai napig az igazi hortbágyi bizony: rántott. Debrecenben, közel a Hortobágyhoz, talán csak nem tudták rosszul… Ha manapság étteremben ezt látom az étlapon, mindig megkérdezem, melyik variánst készítik. Persze mindkettőt szeretem. És persze elfogadom a te véleményedet, csak bennem azok fránya fiatalkori, szubjektív élmények, ugye…

    Üdv! 🙂

    Válasz

Szólj hozzá!

Értékeld a receptet